Samsung Galaxy S26 FE review detaliat în limba română (Evaluare Mobilissimo) (Introducere, Display, Baterie)

21.839 ori 19-09-2026
Samsung Galaxy S26 FE review detaliat în limba română (Evaluare Mobilissimo)

Introducere

Toamna se numără... "ediţiile pentru fani", telefoanele high midrange şi leak-urile de generaţii viitoare. Până să intrăm în epoca Galaxy S27, Samsung mai lansează ultimul membru al seriei S26, adică Samsung Galaxy S26 FE. Cu procesor Exynos 2500, cel găsit pe Galaxy Z Flip7 şi cu upgrade de vapor chamber, acest telefon aduce şi extra funcţii Galaxy AI, dar şi multe dintre dotările predecesorului. 

Are aceleaşi dimensiuni în mare, acelaşi ecran AMOLED de 6.7 inch, aceleaşi camere şi baterie de 4900 mAh. E clar că nu e gândit pentru posesorii lui S25 FE, poate nici S24 FE. Noul cipset aduce şi un ISP nou, care promite îmbunătăţire a capturii nocturne. Samsung oferă 7 ani de actualizări Android şi patch-uri de securitate şi o construcţie premium din aluminiu şi sticlă, cu certificare IP68.

Samsung Galaxy S26 FE - Unboxing (galerie)Samsung Galaxy S26 FE - Unboxing (galerie)

Ştiu, pe la 4000 şi ceva de lei, pentru ediţia cu 8 GB RAM lucrurile nu sună ideal. Te gândeşti că e mai rentabil un S26+, un S26 sau chiar un S25 Ultra. Dar deja produsul s-a ieftinit şi la eMAG e 3206 lei cu încărcător de 45W cadou. Parcă altfel stă treaba așa.

Îl văd că bun pentru gaming, având un Exynos 2500 mult mai bine răcit decât pe Flip 7 şi fără throttling. Îl mai văd şi bun la fotografii, selfie, filmare bine stabilizată şi are şi noutăţile de pe seria Fold8: My FanCam, Horizon Lock-ul de pe S26 şi Photo Assist cel nou şi inteligent.

Display Samsung Galaxy S26 FE

Între A56 şi S26+

Samsung Galaxy S26 FE vine cu acelaşi ecran ca şi Galaxy S25 FE, tot un Dynamic AMOLED 2X de 6.7 inch. Are rezoluţie de 2340 x 1080 pixeli, refresh rate de 120 Hz şi suport HDR10+. Până la 1900 de nits de luminozitate, dar atenţie, nu are refresh rate variabil şi panou LTPO. Asta îl separă de S26+, care are LTPO, altfel ar fi acelaşi panou. Evident, S26+ are şi muchii mai înguste, panou mai luminos şi rezoluţie superioară, 2K. 

Video-review Samsung Galaxy S26 FE, secțiunea Display

Muchii relativ înguste, pe la 88% raport ecran-corp şi vine cu protecţie Gorilla Glass Victus+. Aşa cum ne aşteptam, avem parte de unghiuri largi de vizualizare, vizibilitate excelentă în bătaia soarelui, culori aprinse şi cu personalitate. Negru adânc şi alb pur. La testul cu luxmetrul nu ne-am dus totuşi în stratosferă, am rămas la valori mai pământene, mai precis 881 LUX.

Test Luminozitate ecran

  • 1.realme GT 7 Pro2400 (LUX)
  • 2.Apple iPhone 17 Pro Max1997 (LUX)
  • +
  • 137.Samsung Galaxy S26 FE881 (LUX)
  • 138.Redmagic 10 Air875 (LUX)
  • 139.Motorola moto g86 power875 (LUX)
  • 140.OPPO Reno10874 (LUX)
  • 141.Samsung Galaxy S22+873 (LUX)
  • 142.OPPO Find X2872 (LUX)
  • 143.Redmi Note 12 Pro 872 (LUX)
  • 144.Samsung Galaxy A56859 (LUX)
  • 145.Xiaomi 13 Pro858 (LUX)

E sub S25 FE, care avea 1073 LUX şi sub S26+, care avea 1160 LUX. Le întrece pe Galaxy A56, Motorola Edge 60 Pro şi pe iPhone 16e. Setările ecranului includ luminozitate, luminozitate adaptivă, dar şi refresh rate, care se poate set la 60 Hz sau Adaptiv, până la 120 Hz. Avem şi Eye Comfort Shield, reglaje de culoare, cu mod Vivid sau Standard, plus extra vivacitate a culorii.

Samsung Galaxy S26 FE - Test ecran (galerie)Samsung Galaxy S26 FE - Test ecran (galerie)

Baterie Samsung Galaxy S26 FE

Baterie

Ne îndreptăm acum atenția spre bateria lui Samsung Galaxy S26 FE, unitate de 4900 mAh, fix ca predecesorul. Nu se schimbă nimic nici la puterea de alimentare, astfel că lucrăm cu 45W pe fir și 15W wireless, primind compatibilitate Qi2. De asemenea, există și încărcare wireless inversă pentru alte telefoane sau gadget-uri precum căști wireless.

Video-review Samsung Galaxy S26 FE, secțiunea Autonomie Baterie

Test - Video playback

  • 1.Xiaomi Poco F9 Ultra48h 52m
  • 2.OPPO Find X9 Ultra48h 21m
  • +
  • 156.Samsung Galaxy S26 FE22h 8m
  • 157.Google Pixel 10 Pro XL22h 5m
  • 158.Vivo X90 Pro22h 4m
  • 159.Xiaomi Mi Note 10 Lite22h 3m
  • 160.OnePlus Nord CE 2 Lite22h 3m
  • 161.Xiaomi 14T Pro22h 2m
  • 162.Samsung Galaxy A5522h
  • 163.OnePlus 821h 56m
  • 164.OnePlus 10 Pro21h 55m

Fără a mai zăbovi timp, privim spre testul de playback video unde am scos 22h 8m, la nivel cu Pixel 10 Pro XL și vivo X90 Pro, asta din rândul telefoanelor mai recente. Scorul a fost modest, chiar și în raport cu predecesorul care putea livra 26h 32m, semn că în cazul noului model mai sunt de rezolvat ceva probleme la nivel de eficiență energetică, probabil prin intermediul unui update. 

Test - Utilizare continuă

  • 1.OnePlus 15R30h 17m
  • 2.OPPO Find X9 Pro29h 40m
  • +
  • 129.Samsung Galaxy S26 FE15h 11m
  • 130.Xiaomi Redmi K20 Pro Premium15h 10m
  • 131.Redmi Note 12 4G15h 8m
  • 132.Xiaomi Mi Note 1015h 5m
  • 133.realme 10 4G15h
  • 134.Samsung Galaxy A5615h
  • 135.Samsung Galaxy S10 Lite14h 59m
  • 136.OPPO A15s14h 59m
  • 137.realme 8 5G14h 58m
Test realizat cu ajutorul PCMark for Android. Acesta măsoară durata maximă a unei sesiuni neîntrerupte de utilizare a telfonului, în condiții ce replică comportamentul uman. Luminozitatea ecranului e reglată la 200 LUX, iar telefonul efectuează operațiuni de navigare pe web, rulează video, copiază fișiere și editează fotografii.

La utilizare continuă în PC Mark, sunt 15h 11m, un scor apropiat de cel livrat de Galaxy A56. Predecesorul nu a rulat testul atunci când îl testam anul trecut, dar ne putem uita la S24 FE cu 13h 58m, așadar o mică îmbunătățire. Se putea mai mult de la 4900 mAh, dar sunt curios cum se va descurca după eventuale actualizări și rezolvări de bug-uri. 

Test - Încărcare 100%

  • 1.OnePlus 10T18m
  • 2.Motorola Edge 50 Ultra19m
  • +
  • 188.Samsung Galaxy S26 FE1h 5m
  • 189.Motorola edge 70 max1h 5m
  • 190.Redmagic 11 Air1h 5m
  • 191.Honor Magic8 Lite1h 5m
  • 192.OPPO Find X8 Ultra1h 5m
  • 193.Nothing Phone (2a)1h 5m
  • 194.Vivo X80 Lite1h 5m
  • 195.Nothing Phone (1)1h 5m
  • 196.Xiaomi 11 Lite 5G NE1h 5m
Timpul de încărcare a bateriei până la 100%

Încărcarea s-a realizat într-o oră și 5 minute, ceea ce sună rezonabil. În 5 minute eram la 16%, în 15 minute la 37%, iar după 30 de minute la 67%. În 60 de minute eram la 98% și a mai durat câteva minute pentru finalizarea procesului de încărcare, fiind utilizat un adaptor Baseus GaN 100W. 

Test - Încărcare (5 minute)

  • 1.Xiaomi 17 Ultra42 (%)
  • 2.realme GT Neo 3 150W40 (%)
  • +
  • 123.Samsung Galaxy S26 FE16 (%)
  • 124.Huawei P40 Lite15 (%)
  • 125.Huawei Mate Xs15 (%)
  • 126.Huawei P40 Pro+15 (%)
  • 127.OPPO Find X3 Pro15 (%)
  • 128.OnePlus 10 Pro15 (%)
  • 129.Vivo V23 5G15 (%)
  • 130.Honor Magic5 Pro15 (%)
  • 131.Huawei Mate X315 (%)

Test - Încărcare (15 minute)

  • 1.OnePlus 10T87 (%)
  • 2.Motorola Edge 50 Ultra85 (%)
  • +
  • 149.Samsung Galaxy S26 FE37 (%)
  • 150.Google Pixel 2 XL36 (%)
  • 151.OnePlus 7 Pro36 (%)
  • 152.POCO X3 NFC36 (%)
  • 153.Honor 9036 (%)
  • 154.OPPO Reno1036 (%)
  • 155.Motorola Edge 40 Neo36 (%)
  • 156.Samsung Galaxy A5636 (%)
  • 157.Huawei Pura 80 Pro36 (%)

Test - Încărcare (30 minute)

  • 1.Motorola Edge 40 Pro99 (%)
  • 2.OPPO Reno4 Pro 5G98 (%)
  • +
  • 129.Samsung Galaxy S26 FE67 (%)
  • 130.Samsung Galaxy Note 10+66 (%)
  • 131.OnePlus Nord CE 5G66 (%)
  • 132.Huawei P50 Pro66 (%)
  • 133.Redmagic 11 Air66 (%)
  • 134.Samsung Galaxy A3766 (%)
  • 135.Samsung Galaxy A5766 (%)
  • 136.Honor 600 Pro66 (%)
  • 137.OnePlus 865 (%)

{$testResults:2-14148-59-148}

Ce am găsit prin setări? Grafic de utilizare, estimare autonomie, mod Power Saving și bifa pentru alimentarea wireless inversă. Mai apare și funcția Auto Dim Screen prin care ecranul își reduce luminozitatea atunci când ajunge la 5% pentru a economisi energie. Putem vedea și sănătatea bateriei, numărul de încărcări și moduri de protecție cu întârziere alimentare, sau oprire la 80, 85, 90, 95%. 

  • 123
Samsung Galaxy S26 FE