Administrația Trump vrea să limiteze accesul public la GPT-5.6; Iată de ce!

296 ori 26-06-2026
Administrația Trump vrea să limiteze accesul public la GPT-5.6; Iată de ce!

După interzicerea accesului publicului la Fable 5 de la Anthropic, administrația Trump vrea să taie și accesul la ChatGPT-5.6. Mai precis, vrea ca lansarea să aibă loc în etape și să fie disponibilă mai întâi doar pentru parteneri, urmând ca fiecare etapă a lansării către public să fie aprobată.

Casa Albă a trimis instrucțiuni clare către OpenAI să își limiteze distribuirea de software către un grup mic de parteneri aprobați de Guvern, în loc de „publicul general”. Inclusiv CEO-ul Sam Altman a trimis un memo intern personalului, explicând că guvernul federal va avea ultimul cuvânt și va aproba „client cu client” în faza de preview. Asta înseamnă că mai avem de așteptat până vine varianta finală de GPT-5.6, asta deși săptămâna trecută se tot specula că vine chiar ieri, pe 25 iunie.

Ce aduce nou GPT-5.6 am scris aici.

Altman a ținut să spună că acest rollout restrictiv nu este vina companiei sale și nu este modelul de business pe termen lung, ci că plănuiește un model de distribuire mai sustenabil ulterior. Administrația Trump vede GPT-5.6 la nivel de Mythos de la Anthropic și vrea să pună niște limitări asupra a ceea ce poate să facă. E drept că și Fable 5 era blocat inițial, dar cercetătorii de la Amazon au găsit o cale de a ocoli restricțiile, iar autoritățile au intervenit imediat și au blocat tot.

Anthropic a interzis apoi oricărui non-american accesul, inclusiv unor angajați Anthropic născuți în afara SUA. Am putea ajunge pe viitor să avem parte de AI doar cu... pașaportul!?

?>
Continuă lectura

Cele mai noi știri din categoria Diverse

Știri recente din aceeași zonă editorială, ușor de parcurs după subiectul curent.

?>