Mai țineți minte acea pană uriașă de curent de anul trecut? Care a lăsat o parte din Spania și Portugalia fără curent zile întregi? Ei bine, Guvernul spaniol nu vrea să se mai întâmple asta și obligă operatorii telecom, inclusiv pe DIGI, care merge bine acolo, să instaleze mecanisme anti pană de curent. Mai precis... baterii de mari dimensiuni.
Autoritățile spaniole vor o acoperire de 75% din populația țării pentru aceste baterii, în cazul unor noi întreruperi majore în furnizarea energiei electrice. Pana de curent care a afectat Spania, Portugalia, sudul Franței și Andorra a fost cea mai gravă din Europa în ultimii 20 de ani. A costat doar Spania 1,6 miliarde de euro sau echivalentul a 0,1% din PIB. Locuitorii au rămas inclusiv fără acces la Internet și servicii telecom.
Acum cei 4 mari operatori din țara iberică trebuie să asigure modalități de prevenție: să își doteze stațiile de antene mobile cu baterii, care asigură măcar 4 ore de funcționare continuă a serviciilor pentru 75% din populație. Este vorba aici despre Telefónica, Orange, Vodafone și DIGI. Bateriile trebuie să fie instalate și puse în funcțiune până la final de an 2029 sau început de an 2030.
Inițial Guvernul dorea 85% acoperire a populației, dar operatorii au reușit să negocieze în jos, până la 75%, făcând economii substanțiale. Astfel, se vor instala baterii pe aproximativ 10.700 de turnuri de telecomunicații, în loc de cele 12.800 inițiale.
