După câteva speculații și scăpări, mai toate asociate unor baterii mari, azi aflăm că seria Redmi Note 17 ar fi gata de lansare. Când? Chiar luna viitoare, aparent. Deja a debutat Redmi 17C și a spart gheața, dar Redmi Note 17 e altă mâncare de pește.
Urmașul seriei Redmi Note 15 păstrează designul robust și adaugă baterii de 9000 mAh, poate chiar și mai mari. Debutul este programat pentru iulie, deci nu mai avem mult de așteptat. Zvonacul Digital Chat Station scrie că „un viitor model midrange Redmi” va aduce pe lângă bateria mare și un ecran plat 1.5K, difuzoare stereo puternice și corp mai rezistent, atât la scăpări, cât și la apă.
La interior se va afla un procesor Qualcomm Snapdragon din seria 6, posibil un Qualcomm Snapdragon 6 Gen 5. Cipul a fost anunțat în mai, deci este cât se poate de nou. Pe atunci Redmi confirma că este în pole position pentru a-l inaugura. Vom ajunge chiar și la 10.000 mAh în cazul bateriei lui Redmi Note 17 Pro Max, dar el vine ceva mai târziu. Ar debuta în China în august sau septembrie.
Nu știm mare lucru despre camere, dar de vreme ce Redmi Note 15 Pro avea camera principală de 200 MP, mă aștept să vedem și aici așa ceva. Redmi Note 15 Pro avea o cameră principală de 200 MP, iar Redmi Note 15 Pro Plus avea o cameră ultrawide de 8 MP, pe lângă acel senzor de 200 MP. Nu prea beneficiază de camere tele aceste modele.

