Iată că a apărut un proiect de lege care face apel la pedepse în loc de bun-simț. Astfel, dacă ești șofer începător, nu mai ai voie să pornești la drum direct cu bolizi. Un proiect legislativ proaspăt pe plan carpato-danubiano-pontic impune ca șoferii care au permis auto de mai puțin de 2 ani ar putea fi obligați să nu mai conducă mașini cu motoare prea puternice.
Proiectul legislativ este în etapa de „propunere de adoptare” la Camera Deputaților și urmează să fie votat în Parlament. Încă nu este clară limita de putere și am înțeles că va fi mai degrabă un raport putere/masă. Se modifică, deci, Codul Rutier, folosind drept criteriu un raport de putere și masă. Este vizată limita de 0,075 kW pentru fiecare kilogram al mașinii.
Asta înseamnă că unele vehicule relativ ușoare, dar cu motoare performante, ar putea fi considerate prea puternice pentru șoferii începători. Și reprezentanți ai Poliției Române participă la discuțiile despre proiect. Au fost deja aprobate și excepții: dacă în mașină se află un șofer experimentat, cu cel puțin 10 ani de experiență, care îl ghidează pe tânăr sau dacă mașina este folosită în scop profesional, pentru un contract de muncă.
Persoana experimentată nu trebuie să fie doar pasager, ci să aibă un rol activ de supraveghere. Care sunt sancțiunile? Amendă, inclusiv dacă șoferul „cu lămâie în geam” depășește limita de putere permisă.
