Samsung ar urma să folosească propriul panou touch pe Galaxy S7

790 ori 23-01-2016
Samsung ar urma să folosească propriul panou touch pe Galaxy S7

Samsung a încercat în ultimii ani să folosească tot mai multe componente produse in house pe terminalele sale, de la procesoare şi RAM, la memorie internă şi modemuri de conectivitate. Acum va începe să utilizeze panouri touch proprii, aparent şi pe Galaxy S7.

Conform surselor din Coreea de Sud, Samsung a creat propriul panou touch, la care lucrează de 3 ani deja şi a luat decizia de a îl integra pe Galaxy S7. În mod interesant, aceasta dotare va sosi doar pe flagshipul din acest an şi nu pe alte modele. Până acum, Samsung se baza pe componente de display de la Synaptics şi ST Microelectronics, cel puţin pentru modele high end.

Pe viitor Samsung va accelera procesul de dezvoltare al ecranelor touch, iar ca urmare firme ca Synaptics vor avea de suferit la capitolul venituri. În acest ritm, Samsung ar putea deveni interesată chiar de achiziţia Sharp, care se pare că va ajunge sub umbrelă Foxconn. Sharp produce unele dintre cele mai bune ecrane de pe piaţă, dar valorează miliarde de dolari.

Suntem curioşi şi ce fel de panou a creat Samsung pentru flagshipul său şi ce avantaje prezintă faţă de modelele precedente, mai ales in perspectiva implementarii unei alternative la 3D Touch

?>
Continuă lectura

Cele mai noi știri din categoria Telefoane

Știri recente din aceeași zonă editorială, ușor de parcurs după subiectul curent.

?>