Gartner: Cine a performat În 2011 pe piața de telefoane mobile?

Autor:  | Publicat în:  Statistici telefone 1.294 ori
<b>Gartner: Cine a performat În 2011 pe piața de telefoane mobile?</b>A fost oferit un raport al analiștilor de la Gartner cu privire la industria telefoanelor mobile pe 2011. Datele sunt interesante și încă odată se confirmă că a fost anul telefoanelor inteligente sau al smartphone-urilor. â…“ telefoane...

A fost oferit un raport al analiștilor de la Gartner cu privire la industria telefoanelor mobile pe 2011. Datele sunt interesante și încă odată se confirmă că a fost anul telefoanelor inteligente sau al smartphone-urilor. â…“ telefoane vândute în 2011 pot fi catalogate drepr smartphone.

Să vedem care este market share-ul pe 2011 la nivel mondial:

Companie2011 în milioane unitățiMarket share2010 în milioane unitățiMarket share
Nokia422,423.8%461,328.9%
Samsung313,917.7%28117.6%
Apple89,25%46,52.9%
LG86,34.9%114,17.1%
ZTE86,33.2%29,61.9%
Research In Motion51,52.9%49,63.1%
HTC43,22.4%24,61.5%
Huawei40,62.3%23,81.5%
Motorola40,22.3%38,52.4%
Sony Ericsson32,51.8%41,82.6%
Altele59733.7%485,430.4%
Total1.774100%1.596100%

Pe baza datelor oferite mai sus se poate concluziona:

1. Nokia a avut un an slab și a reușit performanța negativă de pierde 5% procente din piață într-un singur an. O scădere cu 40 de milioane unități nu are cum să nu fie remarcată.

2. Samsung a avut un an bun și în 2012 s-ar putea să întreacă Nokia și în număr de telefoane mobile comercializate.

3. Apple a crescut foarte mult. Și-a dublat market share-ul, iar oferta sa este formată din doar trei telefoane: iPhone 3GS, iPhone 4 și iPhone 4S.

4. Huawei și ZTE au performat în 2011 și asta mai ales pentru că piața chineză, locul lor de origine, a cunoscut un adevărat boom. Acum au planuri de extindere în Europa, SUA, etc.

5. Research In Motion cu linia sa de telefoane BlackBerry se menține, mă așteptam la o scădere mai mare. Poate că în 2012 se va vedea și mai bine acest trend descendent.

6. LG a cunoscut o scădere drastică. Au ales să dezvolte mai multe telefoane inteligente și telefoanele de duzină să treacă în plan secund. Sony Ericsson are o cădere și mai mare.

7. HTC a punctat serios în 2011, dar sunt întrebări legate de evoluția în 2012.

Și procentele din piață pentru sistemele de operare mobile în Q4 2011:

Sistem de operareMilioane unități în Q4 2011Market share %Milioane unități în Q4 2010Market share%
Android75,950.9%30,830.5%
iOS35,423.8%1615.8%
Symbian17,411.7%32,632.3%
Research in Motion13,18.8%14,714.6%
Bada3,12.1%22%
Microsoft2,71.9%3,43.4%
Altele1,160.8%1,41.5%
Total149,04100%101,15100%

Se poate observa cât de mult a coborât Symbian, 50% mai puțin față de trimestrul similar din 2010. Nici Microsoft nu o duce mai bine care la fel a coborât destul de mult, iar ambițiile lor sunt ridicate. Au reușit contraperformanța de a se clasa pe ultimul loc, în spatele Bada dezvoltat de către Samsung.

Android a crescut precum Făt-Frumos și dețin 50% din piață, este enorm. iOS de la Apple se apropie de 25% și combinat: Android + iOS se ridică la 75%. Este o luptă în doi, Microsoft este outsider complet.

Acest site folosește cookies. Prin navigarea pe acest site, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Citește mai mult×